Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a 70-200-as objektívem a full frame vázon él igazán. Legalábbis portrézáshoz nincs univerzálisabb páros, mint egy FF gép és egy 70-200-as tele.
Copyright
2011. november 26., szombat
Canon 70-200mm-es objektív APS-C és full frame vázakon
Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a 70-200-as objektívem a full frame vázon él igazán. Legalábbis portrézáshoz nincs univerzálisabb páros, mint egy FF gép és egy 70-200-as tele.
2011. november 20., vasárnap
Kövess a Facebook-on is!
Ilyenek például a fotózással kapcsolatos videók, amiket az évek során az eredeti feltöltőik törölnek, így a blogban visszakeresve hiányos postokat eredményeznek. A Facebook oldalon fogom ezentúl megosztani a fotózással kapcsolatos rövid észrevételeimet, ötleteket, tippeket és az egyéb, fotózással kapcsolatos linkeket.
A twitter feed-em szerepét terveim szerint teljesen átveszi a fent linkelt Facebook oldal.
Ha érdemesnek találjátok az oldalt, nyomjatok egy like-ot! :)
2011. november 17., csütörtök
35mm vs. 50mm
Kölcsönkértem Hoszitól a Canon EF 50mm f1.8 II obiját, hogy megnézzem mit lát egy alapobjektív full frame vázon. Még a 400D-hez volt egy ugyanilyen objektívem, amit nagyon szerettem, csak sajnos egy baleset folytán darabjaira hullott. Sokat használtam gyenge fényviszonyok között, és nagyon szerettem a képet f2.2 és szűkebb rekeszállásokkal. Egy gond volt csak vele: beltérben nagyon szűk volt.
Miután tönkrement, megvettem a (máig megelégedéssel használt) Canon EF 35mm f2 objektívet, akkor még crop vázra. Látványosan többet adott szűk helyeken, mint az 50-es, így jobban tudtam használni a családi és baráti összejövetelek alkalmával. Nemrég azonban váltottam full frame vázra, ahol egy csapásra más lett a helyzet. A 35mm-es lencse nagylátóvá lépett elő. Emiatt beltérben még jobban használható, főleg, ha több embert akarok a képre komponálni. 35mm-en egyébként még alig látszik a nagylátók tipikus képszéli torzítása. Azonban közelebbi képek készítésére már nem igazán alkalmas ez a látószög. Itt jön képbe az 50-es, ami tiszta matematika alapján is többet lát (ugyan nem sokkal) full frame vázon, mint a 35-ös a 400D-n (56mm-nek felel meg crop vázon), viszont jóval használhatóbb lehet emberek közeli fotózására. Persze, még itt sem arc portrékra kell gondolni, mert arra inkább egy 85mm-es objektív való.
Pár képpel szemléltetném az 50mm és a 35mm közötti látószögbeli eltérést crop, illetve full frame vázakon:
2011. november 13., vasárnap
2011. november 9., szerda
Jägermeister
Az első teszt fotózás eredménye az alábbi kép lett.
A végleges utómunka előtt valahogy így nézett ki:

Ezt a cikket ajánlom Ervinnek és Zsoltinak. ;)
dátum:
22:12
Címkék:
Jager,
Jagermesiter,
strobist,
tárgyfotó
2011. november 6., vasárnap
2011. november 5., szombat
2011. november 4., péntek
Sárga falevelek
Már lassan két hete van annak, hogy Timit és Gábort fotóztuk Edinával. Az alább publikált videó ugyan már sokkal korábban készen volt, de csak most jutottam odáig, hogy megmutassam a blog olvasóinak is.
Igyekeztünk kihasználni a gyönyörű őszi környezetet és a helyszín adta lehetőségeket. A fotózás elején csepegett az eső, így félő volt, hogy nem tudjuk végigfotózni a sorozatot, de végül szerencsénk volt. Fény nagyon kevés volt, bár ez a képeken talán nem látszik annyira. A fotók zöme ISO 1250 és ISO 3200 közötti érzékenységen készült. Sajnos ez kellett ahhoz, hogy a 70-200-as telének elég záridőt adjak. Hála az 5D mark II zajmentes képének ez annyira nem is látszik a képeken. Ha nem írom le talán észre sem veszitek. :)
Edinát most tanítom fotózni,de két képét már a fenti videóban is fel tudtuk használni, és az utómunkában is jelentős részt vállalt. Reméljük jó kis csapat leszünk fotózás terén is! :)
Megelőzve a kérdéseket: a fotók Vérmezőn készültek. :)
Mellesleg ez az 500. bejegyzés a blogon. :)
2011. november 1., kedd
Fotózás a temetőben
(Canon EF 17-40 f4L USM, @f4, 17mm, ISO 640, 1/50)
2011. október 31., hétfő
2011. október 27., csütörtök
2011. október 26., szerda
5D Mark II tapasztalatok - az első 4 hét
Lassan 4 hete van meg az 5D Mark II, ami alatt sikerült belerakni az első 4000 expozíciót. Egy 4 évvel ezelőtti belépőszintű vázról, a 400D-ről váltottam (de sok a 4-es! :) ), így eléggé sok dolog furcsa volt kezdetben az új gépen.
Pár tapasztalat pontokba szedve:
- Eddig azt vallottam, hogy a 10 megapixeles érzékelő bőven elegendő (ami tulajdonképpen igaz is), de egy jókora vágás után megnyugtató, ha még mindig 10-12 vagy még több megapixellel gazdálkodhatok.
- Ebben a 4 hétben 3 fotózásomon is kellett használnom ISO 1600 feletti érzékenységet, ami a korábbi gépemen nem volt lehetséges. Ami jó dolog, hogy még az ISO 2000 vagy éppen a 3200 sem zavaróan zajos. HD felbontású sliedshow-hoz méretezett fotóknál szinte észrevehetetlen.
- 1/3-ad fényértékenként állítható ISO. Remek dolog! A régi váz csak 1 FÉ lépésekkel tudott ISO-t állítani.
- A vásárlás előtt sokat gondolkoztam rajta, hogy jobb lenne-e nekem a 7D. Mostanra bebizonyosodott, hogy az 5D nekem jobb választás volt: a gyors sorozatlövést eddig sem használtam, így a 4 fps bőségesen elegendő, és nagyon jó dolog a már korábban is említett magas ISO melletti kevés zaj, amit rendszerint ki is használok. A fókuszrendszert kicsit sajnálom, de egyelőre nem ütköztem a mostani gép korlátaiba. A vakukioldás is jó lenne, bár jelenleg azt sem használnám ki.
- Az objektív cseréket még szokni kell, mert a 400D-nél megszokott fogással sikerül néha eltekerni az 5D programtárcsáját (a régi gépen pont a túloldalon volt a tárcsa).
- Nagyon hasznos a teljes méretű megjelenítésnél a kiégett részek jelzése (400D csak a hisztogrammal együtt tudta kirajzolni, de akkor a lejátszott fotó túl kicsi volt).
- Kihasználom az újabb gépekben már meglévő vázról történő vakubeállítást és jól jött, hogy a vakumat tudom használni AF segédfényhez villanás nélkül is.
- Ergonómia: nagyon jó az 5D fogása és kereső nagy mérete is tetszik, mert látom rajta, hogy hol az élesség.
- Live view: nekem újdonság, mert korábban nem volt. Tetszik, használtam már párszor.
- A RAW fájlok szemtelenül sok helyet foglalnak. Kell a 16GB-os kártya hozzá, sőt nem árt ha van tartalék kártya az embernél. No, meg rengeteg háttértár a fotók feldolgozásához és tárolásához. Az is elég jól megfigyelhető, hogy ezekkel a fájlokkal már szemlátomást többet vacakol a számítógépem.
- Kijelző: nagy előrelépés a korábbi géphez képest. Végre látom, hogy mi éles. :)
- A tárcsákat szokni kell: Av módban és M módban különböző tárcsákkal kell állítani a blendét. Ez egyelőre még zavaró, gyakran eltévesztem.
- Nagylátó: végre van nagylátóm anélkül, hogy új obit kellett volna vennem. A 24mm már teljesen használható, nem is vágyok többre. A 35mm f2 obim új értelmet nyert. Rengeteget használom az 5D-vel, nagyon szerethető látószöget ad.
- Tele: nem érzem a hiányát. 200mm a legnagyobb gyutáv, amit össze tudok hozni, de nem érzem, hogy nagy visszalépés lenne a 400D-n tapasztalt 1.6*200mm-hez képest. Sőt, összességében a 70-200 f2.8L obim megtáltosodott. Sosem csinált még ilyen szép képeket, mint az 5D-n.
- Halszem: sajnos a Peleng 8mm-es obim ezen a vázon egyszerűen "nem él". Az crop vázon mutatja meg igazán, amit tud.
- Akku: nagyon sokáig bírja és rettentően hasznos a töltöttség pontos visszajelzése. Viszont drága a gyári pótakku hozzá, amit sajnos nem lehet kihagyni a játékból.
- Expóhang: szerintem a 400D sivító expóhangja sokkal fényképezőgépesebb, mint az 5D "klapp-klapp" hangja. :) Cserébe sokkal csendesebben dolgozik, így kevésbé zavaró egy szertartáson.
- Méret: Nyaralásra a 400D jobb. :) Viszont a fogása sokkal kényelmesebb az 5D-nek.
- Képek törlése: az összes képet már csak menübe mászva tudom egyszerre törölni. A 400D-nél a törlésnél volt egy olyan lehetőség, hogy az összeset törlöm, majd rákérdezett, hogy biztos vagyok-e a dolgomban, és mehetett a móka. Itt a törlésnél csak 1 képet tudok az örök bitmezőkre küldeni. Értem én, hogy ez direkt van így, meggátolva, hogy figyelmetlenségből egy teljes fotózás anyagát idő előtt megsemmisítse az ember, de még szokni kell a menüben kavarást.
2011. október 21., péntek
Ezért ne vegyetek olcsó UV szűrőt
Az alábbi videón a Soligor 52mm-es szűrő által okozott becsillanásokat láthatjátok.
Tanulság: ne vegyetek olcsó UV-t, még akkor sem, ha csak a fizikai behatások ellen akarjátok védeni a frontlencsét.
2011. október 16., vasárnap
2011. október 12., szerda
Felgyorsított idő
Inspiráló, ugye? :) Bele sem merek gondolni, hogy mennyi munka volt ezzel snittenként.
Erről jut eszembe: egyszer elmehetnénk csillagokat fotózni.
dátum:
16:02
Címkék:
stop motion,
time lapse,
video
Dzsoni rivaldafényben
2011. október 11., kedd
2011. október 9., vasárnap
Canon EF 35mm f2 - full frame teszt
dátum:
21:38
2011. október 8., szombat
Fotós séta
2011. október 3., hétfő
Aranyat leltünk
Vasárnap 5:15-kor csörgött az ébresztő. Még vak sötét volt és bevallom, eléggé bizonytalan voltam abban, hogy jó ötlet volt-e pár óra alvás után kikelni a puha ágyból. Mesivel és Uzsival hajnali, ködös, piknikezős, biciklizős fotózást terveztünk. Az idő és a körülmények maximálisan velünk voltak, mert szerencsénkre gyönyörű köd várt ránk a nagyatádi Csónakázó tó mellett. A tóhoz biciklivel mentünk mind a 4-en (párom volt a 4., aki asszisztenskedett nekem a fotózás alatt.) Az út nem volt élményektől mentes, mert egy erdős részen egy ismeretlen állat ránk morgott a bokorból. Én elsőre kutyának gondoltam, de a többiek szerint arrafelé sok a vaddisznó, valószínűleg az lehetett. Szerencsére nem találkoztunk vele, így nem tudom megerősíteni, hogy valóban az volt.
Valamivel 6 óra után értünk a tóhoz, ahol nagyon szép köd volt, de fény a fotózáshoz annál kevesebb. Ezt az időt kihasználtuk arra, hogy megfelelő helyszíneket keressünk a fotók elkészítéséhez. A tónál elég hideg volt, kellett a 4 réteg ruha.
Az érdemi fotózást nagyjából fél hét körül tudtuk csak elkezdeni. A felszerelés mindössze egy váz, két objektív (24mm-től 200mm-ig volt lefedettségünk egy crop vázon), egy vaku és egy derítőlap. Nagyon sok hangulatos kép készült, kb. 360 képből 80-at utómunkáztam is, ezekből válogattam össz párat nektek. Íme:
dátum:
10:01
Címkék:
bicikli,
köd,
napfelkelte,
párok
2011. október 1., szombat
Októberi napsütés
2011. szeptember 27., kedd
2011. szeptember 23., péntek
A nagy 50mm alatti "olcsó" fix teszt - FELHÍVÁS
- Canon EF 20mm f/2.8 USM
- Canon EF 24mm f/2.8
- Canon EF 28mm f/1.8 USM
- Canon EF 28mm f/2.8
- Canon EF 35mm f/2.0 (ez nekem megvan, ezt nem keresem)
dátum:
15:57
2011. szeptember 20., kedd
2011. szeptember 19., hétfő
Így lesz az amatőrből feketemunkás
Pár gondolat jutott eszembe egy fotós fórumon felmerült, sok hozzászólást generáló bejegyzésen, ami úgy tűnik örökzöld témát feszeget:
amatőr fotós + pénzes meló = profi fotós.
Ugye, hogy ez a képlet egyből ingerli az embert a hozzászólásra? Nekem a következők jutottak eszembe.
Miért van az, hogy sokan:
- az amatőrnek csak annyit mondanak: "Soha ne dolgozz ingyen!", de nem világosítják fel őket, hogy ezt miként tehetik meg törvényesen?
- a profi fotóst akként definiálják, hogy az a profi fotós, aki pénzt kér a fotóiért, szolgáltatásaiért, ezáltal azt sugallva, hogy aki 5Ft-ot kér egy fotójáért az már profi?
- a feketéző amatőröket arra buzdítják, hogy annyit kérjenek a "fotós szolgáltatásaiért", mint az ebből élő és adózó(!) hivatásos fotósok?
dátum:
16:01
2011. szeptember 18., vasárnap
Backlight party
Régen volt már rendes bejegyzés és a képek száma is megcsappant az utóbbi időben. Ez nem azt jelenti, hogy nem fotózok, hanem csak azt, hogy a fotók egy része sajnos nem publikus. Viszont ma kimentünk barátnőmmel gyakorolni egy kicsit az ellenfényes fotókat és egy egész csokornyi kép készült. Ebből válogattam össze 10 fotót.
Mindegyik képet Canon EOS 400D-vel lőttem. Két objektív volt nálam: a Canon EF 24-105 f/4L IS USM, illetve a Canon EF 70-200 f/2.8L USM. Volt még nálam egy 580EX II vaku is, ami a derítés miatt kellett. Direktben használtam, nem volt fénymódosító rajta (így is nehéz volt már a táska :) ), ez több képnél is tetten érhető.
dátum:
19:42