Copyright
2010. július 31., szombat
2010. július 26., hétfő
0.1 Gigapixel
Ez itt kérem a kinek a pöcse nagyobb játék. No, nem kell megijedni, panorámaképekről lesz szó csupán, amint azt a szenzációhajhász cím is sugallja.
- Nagy felbontású képekhez sok memória kell és nem árt az erős processzor sem
- Állvány nélkül is lehet panorámát készíteni, de a szintezett állvány fokskálás fejjel óriási segítség. (Persze legjobb a panorámafej)
- A Photoshop 2GB méretig támogatja a PSD fájlokat, azon felül PSB formátumba tudunk menteni.
- A tömörítés által keletkezett blokkok jól láthatóvá válnak, ha webre is alkalmas méretben és formátumban mentjük el a fájlokat
- A panorámaképek utómunkája sokáig tart. Olyan apróságok, melyek szimpla fotóknál pillanatokig tartanak, azok itt akár percekbe is telhetnek. Kell némi türelem. :)
Portré kompakt géppel
Pár napra feljött a családom Budapestre, melynek keretében pénteken elmentük egy kicsit kirándulni a közeli hegyekbe. Felmentünk libegővel a János-hegyre, majd megnéztük az Erzsébet-kilátót (az előző post panorámaképe is ott készült). Visszafelé már fogaskerekűvel jöttünk, így tettünk egy nagy sétát a János-hegy és a Széchenyi-hegy között.
dátum:
13:35
Címkék:
család,
g9,
kirándulás
2010. július 24., szombat
Panorámázni jó!
A rendszeres olvasóimnak már valószínűleg feltűnt, hogy a fotózásban (is) kicsit inkább technikai csávó vagyok. Mindig rákattanok valamilyen technikai szempontból érdekes témára és annak mentén készítek fotókat. Ilyen volt korábban a rendszervakus világítás, a time-lapse videók, az új őrület pedig a panorámafotózás.

2010. július 21., szerda
Zajlik az élet
Joggal kérdezhetitek, hogy ezen sok új körülmény között mégis mi lesz a fotózással, a bloggal és a Fényérték.hu rám eső részével. Ezek miatt nem kell aggódni, mert a fotózás és a tapasztalataim megosztása továbbra is örömet okoz nekem, így ezzel nem kívánok felhagyni. Sőt, célom, hogy minél több közösségi jellegű fotózásban részt vegyek, illetve ilyen eseményeket szervezzek.
Irány az ismeretlen! :)
2010. július 13., kedd
Inspired by The Matrix
A kompakt gépek többek között azért is jók, mert az általuk készített képek minősége elegendő lehet igényesebb, nagy felbontású videók készítéséhez is. Szerencsére a mozgó kép nem igényel túl nagy felbontást, hiszen a full HD is csak 1920x1080 pixelnyi, vagyis alig 2MP nagyságú. Ekkora méretre kicsinyítve pedig a kompakt gépek képe is egészen használható, amit magam is kihasználok a nagy felbontású time-lapse videók készítésénél.
Porcelana - Making Of from Real Creations on Vimeo.
2010. július 11., vasárnap
Amikor a téma nem fér be a nappaliba
2010. július 7., szerda
Ételrögzítési technika profiktól
Az ételfotózás egy egész érdekes fajtája a kereskedelmi fotográfiának. Magát a fotót rendszerint több órás előkészület előzi meg és sok esetben még food stylist is részt vesz a munkában. Az ő dolga, hogy az étel úgy nézzen ki, hogy az a legkívánatosabb legyen. Persze mindezt sokszor olyan eszközökkel érik el, hogy az étel rendszerint nem fogyasztható a fotózás után. Rengeteg trükköt alkalmaznak. A következő videóban azt tudhatjátok meg, hogy hogyan lehet egy pizzát úgy megcsinálni, hogyha egyetlen szeletet veszel ki belőle, akkor a sajt nyúlós legyen, de ne rántsa magával a pizza többi részét. Érdekes megoldást alkalmaznak. :)
Érdemes megfigyelni, hogy milyen mennyiségű felszerelést használnak ehhez az elsőre egyszerűnek tűnő fotóhoz.
2010. július 5., hétfő
Divatfotózás máshogy
Avagy még egy bizonyíték arra, hogy nem a kamera teszi a képet...
A kis pimasz
2010. július 4., vasárnap
Fotózás, csak úgy
A régi flickr-es csapat mostanában egyre ritkábban jár fotózni (vagy csak engem hagynak mindig ki :) ), ezért tök jó volt ma Orsival, Zitával és Kristóffal kimozdulni egy kicsit.
Délután Kristóffal time-lapse videóhoz készítettünk anyagot (ha jó lesz, majd kiteszem ide), utána pedig találkoztunk a lányokkal. A helyszín egy régi, belvárosi bérház volt, ahol Orsiról és Zitáról sok kép készült, igaz nem általam, mert én leginkább csak werk képeket készítettem és élveztem a társaságot.
2010. július 3., szombat
A gázai alagútrendszer
Bruno Stevens belga fotográfus hosszú évek óta készít fotóriportokat az Izrael által blokád alatt tartott Gázai övezetben. A palesztinok kiterjedt alagútrendszert építettek a felszín alá, melyen keresztül különböző, a hétköznapi szükséglethez elengedhetetlen árukat (is) szállítanak. Erre azért van szükség, mert a rendes határon csak egy az izraeliek által jóváhagyott listán szereplő árukat lehet szállítani. A koriander például valami különös oknál fogva tiltott árunak számít.
Bruno Stevens galériája.