Ma este volt egy szusszanásnyi időm, így játszadoztam kicsit a Villanjkörtékkel. Világításból nagyon kezdő vagyok, ezért fontos tapasztalatokat gyűjteni. Gondoltam, ha már játszottam egyet, megmutatom a végeredményt és azt is, hogy mindez hogyan készült.
Húsvér modell híján levettem a polcról volt barátnőmtől kapott macimat és rajta teszteltem. :)
2db Villanjkörtét vetettem be (plusz a rendszervakumat). Az egyiket főfénynek használtam fehér, áttetsző ernyővel, míg a másikra un. snoot-ot gyártottam egy szórólapból. A villanjkörtéket egy manuális módba állított Canon SpeedLight 580EX II vaku villantotta el 1/128 erősségre állítva. Árnyékoláshoz egy cipősdoboz tetejét használtam. Erre azért volt szűkség, hogy a maci alatti textilt ne világítsa meg a hátulról jövő fény, csak a maci szőrét.
A fotó készítéséhez természetesen teleobjektívet használtam, ahogy azt egy portrénál illik. :)
Próbáltam olyan fotót készíteni, amin már nem kell utómunkázni. Amúgy meglepődtem a Villanjkörte fényerején, mert az alábbi képet f14-en lőttem ISO 100 érzékenységgel és 1/200 záridővel. Ez szerintem elég korrekt érték. Sajnos azonban a Villanjkörték fényereje nem állítható, így tesztképeket kell lőni az "éles" expó előtt. A fényerőt befolyásolni csak a távolsággal lehet valamelyest. Mert ugye a fény mennyisége a távolság négyzetével arányos.
(csak RAW konverzió és méretezés)
20 megjegyzés:
Jaja, jó játék ez, én is hasonlókkal kísérletezek mostanság: vettem két állványt, az egyikhez fehér áteresztő ernyőt, a másikhoz meg ezüst visszatükrözőt, utóbbira rápakoltam az 580 EX-et, előbbire meg egy ezeréves, teljesen manuális vakut, azzal fotózgatom a barátnőmet. Nagyon praktikus, hogy az 580-ason 1/3 fényértékenknt állíthatom a vaku fényerejét, nagyon sokat számít, sokkal rugalmasabb, mint a régi manuális vaku, amin csak négy fokozat van...
A helyedben kipróbálnék az egyik villanj helyett egy manuálisan is állítható rendszervakut (kérj kölcson), a villanj-t meg használd haj- vagy háttérfénynek!
D
Bizony, ezek nagyon korlátozottan használhatóak csak. Itt semmi fényerőállítás nincsen.
430EX II-t szeretnék az 580 mellé másodiknak vagy annak az árából 2db régebbit rádiós kioldóval. Csak előbb el kellene adnom a halogén stúdiólámpámat.
Szerintem ne vegyél ennyire modern (és drága) vakut kiegészítőnek, mint a 430EX - másodvakunak sztem csak fényerő és manuális állíthatóság kell, a drága fícsörök nagy részét nem használnád semmire...Még az se kell, hogy Canon legyen, teljesen megfelel vmi nóném középérintkezős.
Igen, csak azt egy ST-E2-vel lehet E-TTL-ben használni, ami adott esetben elég előny lehet. Persze ez drága mulatság, ezért hajlok én is a régebbi vakuk felé. Nikonnak vannak analóg gépekhez gyártott jó vakui. 20.000Ft körül már azokból egész használhatót lehet kapni.
Mennyiben számít ilyenkor az E-TTL?
Tárgyfotónál semennyire. Talán, ha modellt fotóznék, akkor kihasználnám. Bár ez sem biztos.
Én modellt akarok, ezért kíváncsi lennék, hogy egy ernyő, snoot, softbox vagy hasonló mögül mennyit számít az E-TTL, mert én elsőre azt gondolnám, hogy az égegyadta világon semmit.
Röno használja 2 ernyővel az ST-E2-t E-TTL-ben és egész korrekt dolgokat tud kihozni belőle: http://www.flickr.com/photos/viktorbaumgartner/
Bár az is lehet, hogy azóta már ő is manuálozik.
Szelektív színeknél a fekete telítettségén huzzál, mert a maci körül az összes porszemcse látszik, pláne alul. ;)
Röno: eszem ágában sincs, ez nyers kép. :P
Röno: inkább mondj tapasztalatot az E-TTL-ről több vakus módban. :)
Ezt gondolom ismered: http://strobist.blogspot.com/2006/03/lighting-101.html, ha mégsem, érdemes végigolvasni.
Ha már 430EX meg STE2-n gondolkozol, akkor már inkább veegyél 2 db 430EX-et, árban kicsit drágább csak, viszont az 580-adat használhatód az STE2 helyett és rögtön 3 vakud van :)
..én meg már azt hittem, hogy valaki növényt termeszt itt a szemközti tömbben. :)
..egy fénykezelős workshop engem is érdekelne.
Jééé...valaki macit is fotóz. Úgy mint én. (Nekem egyelőre sajnos csak dönthető fejű íróasztali lámpára futotta. De, csak el kell kezdeni valahol. :) )
Már Röno flickr streamjében is írtam régebben, hogy az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás a rádiós távkioldó (igaz, TTL ekkor sincs, viszont teheted a váz mögé is a vakukat) használata. Ugyan a fő vaku nálam is a drága rendszervaku, de mellette ott van a filmes Canonhoz gyártott Sunpak vaku, ami 44-es kulcsszámú és hat darab ezresért vettem a Soóséknál (az állvány + ernyő többen volt). Szóval szerintem megéri máshol is körülnézni vásárlás előtt!
Maga a leírás szerintem nagyon jó, a kísérletező szellemhez pedig gratula (meghozta gyümölcsét). A Strobist is jó lenne, de a javasolt kiegészítők nagyrészét nem lehet kis hazánkban beszerezni, így tényleg remek lenne egy magyar fotósokra szabott világítással foglalkozó kurzus.
Köszi szépen a tippeket!
Pihe: igen emlékszem. Ezen a rádiós mókán is gondolkoztam már. Majd ha lesz némi szabad pénzmagom szerintem ebbe fogok én is beleugrani. Bár ha eladnám a stúdiólámpámat, akkor annak az árából simán kijönne egy régebbi vaku + a rádiós szett...
Már csak amatőr videósokat kell keresnem, akik megveszik. :)
Maci: Bizony. :) Én is asztali lámpával kezdtem és szerintem abból is ki lehet hozni jó dolgokat.
Jó dolog a Villanj-körte, én kifejezetten kedvelem, ráadásul ár/érték arányban is nagyon megéri, még ha csak az ernyőt meg az állványt is nézi az ember! :)
Egyébként a Canonnak van egy 430-EZ típusjelzésű vakuja, néha-néha lehet rá lecsapni expresszen vagy Vaterán, húszezer forint körüli árban, és elvileg tud TTL-t, de van aki azt mondja működik digitális gépekkel, van aki azt, hogy nem. Viszont másodlagos vakunak tökéletes, Canon is, okos is, olcsó(bb) is.
Jó dolog a Villanj-körte, én kifejezetten kedvelem, ráadásul ár/érték arányban is nagyon megéri, még ha csak az ernyőt meg az állványt is nézi az ember! :)
Egyébként a Canonnak van egy 430-EZ típusjelzésű vakuja, néha-néha lehet rá lecsapni expresszen vagy Vaterán, húszezer forint körüli árban, és elvileg tud TTL-t, de van aki azt mondja működik digitális gépekkel, van aki azt, hogy nem. Viszont másodlagos vakunak tökéletes, Canon is, okos is, olcsó(bb) is.
Megjegyzés küldése